Проектування громадських басейнів
Грамотно спроектований басейн надасть такі переваги:
- Максимальна привабливість для клієнта;
- Гнучкість для багатьох різноманітних видів діяльності;
- Забезпечить ефективну та правильно організовану циркуляцію води;
- Мінімізує кількість персоналу, забезпечуючи ефективний контроль безпеки відвідувачів;
- Дозволить отримати стабільну та стійку до зовнішніх впливів систему;
- Оптимізує вимоги до очищення та обслуговування;
- Зменшить загальну площу та обсяг басейну;
- Забезпечить фінансову стабільність.
Є вагомі аргументи на користь об'єднання басейнів з об'єктами охорони здоров'я або іншими спортивними закладами. Метою цього є компенсація експлуатаційних витрат та економія коштів на будівництво, проектування та обслуговування. Такі розважальні центри зазвичай плануються залучити клієнта на цілий день, тому необхідно пропонувати якомога більше різних розваг.
Варіанти різноманітності дозвілля:
- Наявність дрібної та пляжної зони шляхом зміни глибини води;
- Басейни з пристроями для генерації хвиль або басейни для серфінгу;
- Водні гірки та атракціони;
- Гідромасажні форсунки, водоспади та водні гармати;
- Обладнаний СПА-центр;
- Гарне змінне освітлення та звуковий супровід з можливістю створення театральної атмосфери або проведення різноманітних шоу.
Підготовка технічного завдання
Після узгодження стратегічних рішень інформація має бути об'єднана у єдиному логічному вигляді, щоб визначити перелік вимог. Це дозволить підрядній організації розробити та подати проект реалізації даного об'єкта. Ключові питання зазвичай такі:
- Хто будуть основними відвідувачами басейну?
- Які види активності передбачаються на об'єкті?
- Яка кількість людей, і в який час перебуватиме в ньому?
- Тип басейну, його розміри, глибина та форма;
- Чи планується проведення спортивних змагань?
- Чи потрібні місця для розміщення глядачів, у якій кількості та на якій площі?
Максимальна привабливість для відвідувача має бути головною метою при проектуванні громадського басейну.
Відвідувачами зазвичай є місцеві жителі, включаючи членів різних громад та етнічних груп, школярі та студенти, люди з обмеженими можливостями, учасники груп з плавання або батьки з дітьми. Виходячи з цього, басейн повинен бути оснащений тими чи іншими видами обладнання, наприклад, зоною для немовлят або пристроєм для спуску/підйому інвалідів.
Найбільш поширені програми включають навчання плавання, заняття водним фітнесом, спортивне плавання і процедури для відновлення. Рідше зустрічаються заняття дайвінгом, водне поло, синхронне плавання, практичні заняття з плавання на каное, рятувальні операції, приватні вечірки. Практично всі подібні заходи можуть проводитись у громадських басейнах завдовжки 25 м та глибиною від 90 до 180 см з поділом зон плавання доріжками.
Розміри та форма
Рекомендована глибина у звичайних громадських басейнах повинна становити 0,9 м у дрібній та 1,8-2,0 м у глибокій зоні. У той час, як у басейні, призначеному для новачків, мінімальна глибина має бути збільшена до 1,0 м, що дозволить спростити виконання розвороту в кінці доріжки.
Місткість басейну
Розрахункова кількість людей, які одночасно користуватимуться басейном, повинна бути розрахована на етапі проектування. Проект повинен включати такі нюанси, як кількість місць у роздягальні, креслення технічного приміщення та інше. Це дозволить визначити загальну площу приміщення.
Розмір басейну розраховуватиметься виходячи з переліку занять, що проводяться в ньому. Також враховується глибина води та пов'язані з нею фактори ризику для забезпечення необхідних заходів безпеки.
Для звичайних басейнів мінімальна площа поверхні води на одного відвідувача повинна становити 3 м². Таким чином, теоретично басейн на 4 доріжки та розміром 25 х 8,5 м із площею 212,5 м² вміщуватиме до 71 відвідувача. Однак до таких розрахунків слід поставитися акуратно та врахувати специфічні вимоги клієнтів та різні варіанти використання об'єкта.
Конфігурація
Стрибки з трамплінів і платформ повинні виконуватися тільки у призначеному для цього місці, яке не використовується іншими плавцями. В ідеальному варіанті стрибки здійснюються в окремому «басейні для стрибків». Якщо через фінансові обмеження або брак вільного місця зона для стрибків розташовується в основному басейні, її можна відокремити знімною перегородкою. Загальні засади планування такі:
- Підхід до басейну повинен розташовуватись з боку дрібної зони, глибина в якій не перевищує 1,2 м. Якщо виконати цю умову неможливо, потрібно організувати прохід до дрібної частини, огородивши доріжку обмежувачами;
- Шлях із роздягальні повинен проходити через туалет та душові, для забезпечення гігієни;
- За наявності стаціонарних пунктів контролю вони мають бути розташовані таким чином, щоб забезпечити повну видимість всього басейну та простору навколо нього.
Вимоги до розмірів басейнів для змагань асоціації FINA (Міжнародна федерація плавання):
Довжина басейну (мінімальна) | 50 |
Довжина басейну (з максимальними допусками) | 50,03 |
Ширина басейну | 21/25 |
Ширина лінії поділу доріжок | 0,25 |
Ширина доріжки для басейнів завширшки 8,5-17 м | - |
Ширина доріжки для басейнів шириною 18 м. | - |
Ширина доріжки для басейнів шириною 19 м. | — |
Ширина доріжки для басейнів завширшки 21-25 м. | 2,5 |
Відстань від лінії обмеження до стіни | 2 |
Кількість доріжок (довжина 8,5 м) | - |
Кількість доріжок (довжина 10,5 м) | - |
Кількість доріжок (довжина 17-25 м) | 8/10 |
Приклад форми дна для басейнів завдовжки 20 м
- Для невеликих місцевих басейнів без виділеної зони для навчання мінімальна глибина може бути зменшена до 90 см, що вважається зручнішим для дітей та навчання плаванню;
- Глибина 1,5 м дозволяє проводити стандартні навчання та тренування для рятувальників та вести заняття з водної аеробіки;
- Ухил не повинен перевищувати 6% у воді завглибшки менше 1,35 м і по можливості тривати до 1,5 м.
Рекомендації щодо басейнів для навчання плаванню:
- Довжина: не є критичним фактором, для навчання цілком достатньо 13,0 м, а якщо планується проведення тренувань - 20,0 м;
- Ширина: повинна бути достатньою для кількох гребків, щоб дістатися з одного борту до протилежного, 7 м буде достатньо;
- Глибина: 0,6 м з переходом до 0,8 або 0,9 м, бажано, щоб перепад йшов по ширині, якщо в басейні проходитимуть тренування.
- Колір оздоблювального матеріалу для дна: білий або блідо-блакитний;
- Кут ухилу дна: не повинен перевищувати 1 до 17 (6%) при рівні води менше 1,35 м та 1 до 20 (5%) при глибині менше 0,8 м;
- Колір позначок на дні: може бути використаний для рівномірного розподілу дітей по всій площі басейну. Колір не повинен зливатися з дитиною у воді;
- Щаблі: ширина сходинок повинна становити не менше 30 см, підйом не більше 0,14 м. Бажано обладнати поручнями, щоб полегшити спуск у басейн дітям та людям з обмеженими можливостями;
- Край басейну: Бажано, щоб рівень підлоги збігався з рівнем води. Необхідна наявність поручнів для плавців.
Басейн для навчання плаванню з поручнями та сходами
* Під час створення статті були використані матеріали з ресурсу http://www.sportengland.org/