Методи дезінфекції води у басейнах (Частина 2)

12.10.2018

У попередній статті ми докладно розповіли про реагентні методи очищення води в плавальних басейнах, в результаті чого можна зробити висновок, що реагенти дуже ефективно справляються із забрудненнями і бактеріями у воді, але здатні залишати осад на стінах басейну і викликати у негативних відчуттів (сухість, що купаються). шкіри та волосся, подразнення, різь в очах, неприємний запах хімії тощо). У спробах усунути мінуси хімічних препаратів, при цьому зберігши їх позитивні сторони, вчені звернулися до інноваційних технологій у пошуках нових методів знезараження водного середовища – безреагентних . Нижче ми розповімо, що пропонує ринок апаратного очищення акваторій і чи здатні нові пристрої стати рівноцінною та покращеною заміною хімічним попередникам.

Ультрафіолетове опромінення водного потоку

Вплив на воду променями ультрафіолету вважається найбільш використовуваним і безреагентним методом очищення, що вдосконалюється. УФ-промені природним чином проникають у центр нуклеїнових клітин. ДНК і РНК клітини, насичуючись ультрафіолетом, починають руйнуватися та зупиняються у розвитку, тобто мікроорганізми не можуть ділитися і далі забруднювати водне середовище – це і є базовим принципом роботи методу опромінення ультрафіолетом. Ультрафіолетове знезараження є найбезпечнішим та перевіреним методом апаратної дезінфекції з усіх відомих на сьогодні.

Переваги ультрафіолетового опромінення водного потоку :

  • Потужність установки вистачає на знищення більшості грибків, вірусів, бактерій та іншої мікрофлори, включаючи органічні залишки.
  • Мікроорганізми не виробляють імунітет до променів ультрафіолету.
  • Ультрафіолет руйнує надлишок хлораміну.
  • УФ-промені навіть у значних дозах не впливають на хімічні показники та склад води (що не можуть забезпечити реагентні методи), не залишають по собі шкідливі побічні хімічні речовини.
  • Безліч тестів та досліджень підтвердили безпеку ультрафіолетової дезінфекції для здоров'я.
  • Устаткування для УФ-дезінфекції дуже економічне.

Недоліки ультрафіолетового опромінення водного потоку :

  • УФ-промені піднімають рівень вмісту заліза у воді, тому необхідний суворий контроль за цим показником та його оперативне зниження у разі перевищення допустимої межі.
  • Ряд мікроорганізмів мають розвинений імунітет до УФ-випромінювання.
  • При вмісті у воді великодисперсних частинок (наприклад, солі або відпрацьованих коагулянтів), є ймовірність виникнення ефекту "щита" для шкідливих бактерій, які не поглинуть необхідну дозу ультрафіолету, тому для досягнення високої якості очищення води потрібне використання додаткових речовин, що нейтралізують домішки. активувати УФ-установку.
  • УФ-промені здатні очищати тільки воду, що проходить через обладнання, при цьому за поверхнями плавального басейну буде потрібно додатковий догляд.
  • УФ-дезінфекція характеризується як метод миттєвого впливу, позбавлений пролонгованим або накопичуючим потенціалом.

Технологія ультрафіолетового очищення води може використовуватися як єдиний спосіб дезінфекції води, так і взаємодіяти з іншими технологіями знезараження. Для великих плавальних об'єктів частіше вибирають комбінацію ультрафіолетової установки та хлорпрепаратів, що дозволяє видалити мікроорганізми навіть на поверхнях басейну, при цьому позбутися непотрібних хлорамінів. Щодо невеликих домашніх басейнів можлива абсолютна відмова від препаратів, що містять хлор.

Електроліз водного потоку

Ця технологія практично «наздогнала» за популярністю ультрафіолетові випромінювачі. Технологія базується на виробленні хлорреагенту із природної столової солі (NaCl), яка піддається розрядам струмів високої напруги. Електроліз - дослідна технічна реакція, при проведенні якої електроліт (у рідкому вигляді) піддається ударам електричних розрядів, розпадаючись на аніони та катіони.

Розроблено кілька видів обладнання, що працює за принципом електролізу :

  1. Система проточного електролізу. У воді, що знаходиться в чаші басейна, спочатку розчиняється трохи солі, щоб виробити ефективний дезінфектор на основі активного хлору. Такому окислювачу властива реакція переродження (відновлення) – після етапу дезінфекції реагент повертається у вихідний твердий агрегатний стан (сіль). Роботу електролізної установки можна описати так:
  • Підсолена вода з плавального об'єкта перекачується в установку електролізу.
  • Одночасно, в електролізному осередку під розрядами струму утворюються хімічні компоненти та зв'язки: хлорноватиста кислота (окислює і ліквідує біологічну органіку), водень (H 2 ) (природно відводиться з чаші басейну), залишкові компоненти розпаду – каустична сода, хлороводень, сіль на вода. Процес електролізу передбачає те, що сіль може використовуватися незліченну кількість разів, постійно запускаючи цикл реакцій. При проході через електроди хлораміни розпадаються та вивільняють хлор, який згодом піде в роботу повторно.
  1. Система відокремленого електролізу. Безпосередній дезінфектор хлор виробляється у спеціально відведеній ємності (комірці). Технологія не вимагає попереднього додавання солі у воду.
    Хлор у летючій формі формується в герметичному робочому відсіку, де знаходиться кухонна сіль і струмопровідні пристрої, після чого змішується з водою, що циркулює в системі, по суворо встановленим пропорціям. Таким чином вода насичується хлорноватистокислим натрієм.

Переваги електролізу водного потоку :

  • Якість очищення лише на рівні препаратів.
  • Висока економічність та екологічність (основним компонентом виступає кухонна сіль).
  • Поетапне введення хлору запобігає ризику передозування хімічною сполукою, на відміну від імпульсного впорскування.
  • Установка оснащена спеціальними датчиками контролю, які відстежують та підтримують точний рівень залишкового хлору в басейні, відповідно перешкоджають зайвому виробництву дезінфектора.
  • Солевмісна вода в басейні сприятливо позначиться на самопочутті тих, що купаються, тому що сіль у потрібних концентраціях позитивно впливає на епітелій і організм в цілому, підвищує життєвий тонус. При цьому солона вода відома як природний загоюючий та антимікробний компонент, що полегшує знезараження.

Недолік електролізу водного потоку :

  • Поверхні плавального об'єкта також залишаються без обробки, оскільки очищається лише вода, що надходить електролізер. У чашах бетонних басейнів є різні технічні місця, де накопичується ряд бактерій, видалити які здатне винятково ударне хлорування.

Технологія дезінфікування на основі сольового електролізу ефективна для приватних та комерційних плавальних об'єктів внутрішнього та зовнішнього типу розташування, у басейнах медичних та профілактичних установ.

Іонізація водного потоку

Відомий «домашній» винахід для очищення води та насичення її корисними молекулами наявними підручними засобами – наповнити трилітрову банку проточною водою та опустити туди срібний предмет – був спростований вченими у зв'язку з малоефективністю, оскільки на утворення «корисної води» потрібно не один місяць. Втім, дослідники не відступили і вдосконалили цю технологію. Іонізація – це фізична реакція відщеплення найменших частинок речовини. Дезінфекція води іонами на сьогодні входить до переліку перспективних методів. Коротко метод іонізації можна описати так: через вмонтовану у фільтруючу систему мережу електродів, виконаних з міді та срібла, проходить струм, який відокремлює найдрібніші частки іонів. Потік води захоплює ці іони, транспортуючи в чашу басейну; іони срібла активно знищують бактерії та мікроорганізми, а іони міді не дозволяють розвиватися водоростям. Також іони акумулюють навколо себе всілякі домішки, що можна порівняти з роботою флокулянтів.

Переваги іонізації водного потоку :

  • Накопичувальний ефект - катіони та аніони металів не розпадаються тривалий період часу, дезінфікуючи акваторію, що зменшує необхідність використання додаткових засобів для знезараження води, особливо хлору.
  • Іонізована вода повністю відповідає медичним вимогам, що висуваються до якості питної води.
  • Якщо в басейні малих разівзаходів задіяти іонізатор у парі з озонатором, то від використання хімічних реагентів можна відмовитися назовсім.
  • Іони не надають рідини жодних сторонніх ароматів.
  • Іони срібла та міді не викликають алергічних реакцій з боку людського організму.
  • Частково, іони міді характеризуються коагулюючими властивостями (збирають дрібні фракції забруднень за рахунок природного електростатичного поля, перетворюючись на грудки, що вловлюються станціями, що фільтрують).

Недоліки іонізації водного потоку :

  • Тривалий контакт іонів металів та людського організму недостатньо вивчений.
  • У комплексах із значним навантаженням та високою відвідуваністю потрібне додаткове застосування хлор реагентів.
  • Установки іонізації непродуктивно взаємодіють із іншим обладнанням та хімічними реагентами.

Максимально використовувана комбінація технологій – іонізація та хлорування води – застосовується у комерційних та домашніх басейнах. Рідше трапляється робота іонізатора в парі з озонатором, оскільки початкова вартість обладнання дуже висока.

Ультразвукова обробка водного потоку

Методика базується на природній фізичній можливості ультразвукових хвиль руйнувати оболонки клітин, призводячи їх до загибелі. Піддаються впливу ультразвуку та ряд хімічних сполук.

Переваги ультразвукового впливу на водний потік :

  • Високий рівень очищення води забезпечується завдяки нечутливості ультразвукових хвиль до замутненості води, кількості та біологічних характеристик мікробів.

Недоліки ультразвукового впливу на водний потік:

  • Складність у виконанні та монтажі, початкова дорожнеча експлуатації обладнання.
  • Висока ціна стартової установки.
  • Ультразвук здатний дезактивувати мікроби, бактерії, мікроорганізми та лише виняткові хімічні зв'язки.

Апаратне очищення води ультразвуком заявлено як одну з нововведених в експлуатацію, але рідко застосовуваних технологій дезінфекції через недостатню кількість досліджень.

Висновки :
У процесі дезінфекції водних об'єктів будь-якого об'єму практично неминуче хлорування, причому все частіше воно комбінується з доступними реагентними або безреагентними технологіями очищення води. Вибираючи комплекс знезараження для власного або громадського плавального басейну, краще застосовувати «спарені» технології знезараження, що гарантує зниження необхідності використання хлорпрепаратів та зводить до мінімуму ймовірність алергічних реакцій з боку шкірних покривів, дихальних шляхів та очей. Інтернет-магазин басейнів Watermart дасть вичерпну консультацію щодо будь-якої з технологій дезінфекції води в басейні:

(067) 704 54 54
(050) 722 55 99

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук