Проектування приватних басейнів
Відправною точкою для створення будь-якого басейну є геологія ділянки. Розраховується проект басейну з урахуванням таких факторів:
- стан ґрунту та рівень ґрунтових вод
- товщина його стінок та дна
- розмір та глибина котловану
У деяких випадках необхідно посилити основу або, наприклад, передбачити відведення ґрунтових вод. Щоб було простіше визначитися з оздоблювальним матеріалом, формою чаші та її окремих елементів (таких як сходи чи зона відпочинку), разом із розробкою проекту можна виконати візуалізацію об'єкта. Чітке уявлення замовника про кінцевий результат, який він хоче отримати, значно спрощує роботу спеціалістів з будівництва басейнів та позитивно позначається на загальному враженні від проекту загалом.
При будівництві приватних басейнів далеко не завжди є необхідність у розробці проекту, тому що вимоги до заливання чаш стандартних розмірів вже давно вивчені вздовж і впоперек, і не мають особливої складності. Але це справедливо тільки для тих випадків, коли вивчено геологію. Ділянки з проблемними ґрунтами та високим рівнем ґрунтових вод у будь-якому випадку потребують розробки проекту котловану та основи. Виконавши вимоги проектантів, замовник та підрядник можуть спати спокійно, будучи впевненими у надійності конструкції.
На малюнку вище показані розміри майданчика під басейн розміром 11,5 х 4,5 м. У цьому випадку котлован значно перевищував розміри самого басейну, і пов'язано це було не тільки з ґрунтовими водами, а й із шаром насипного ґрунту, що утворився внаслідок підняття рівня по всьому котеджному містечку. Після його підготовки необхідно було виконати встановлення залізобетонних паль, які мають тримати на собі все навантаження.
Після підготовчих робіт розпочинається процес заливання бетонної чаші. Між плитою основи та майбутнім дном басейну наноситься шар гідроізоляції, і після цього в'яжеться арматурний каркас. У проекті завжди чітко зазначено, яку саме арматуру потрібно використовувати і на якій відстані одна від одної вона має бути покладена. Також даються рекомендації щодо її укладання для виступаючих елементів (сидінь, сходів та ін.).
Водопідготовка басейну
Ефективна система водопідготовки розраховується таким чином, щоб забирати потрібний об'єм води, видаляти з неї механічні забруднення, дозувати задану кількість засобів дезінфікування і після цього розподілити воду рівномірно по басейну.
Тобто систему підготовки води в басейні можна поділити на п'ять пунктів:
- Циркуляція
- Фільтрування
- Дезінфекція
- Підігрів
- Утилізація відходів
Переробку відходів не завжди включають в комплекс обладнання басейну, тому розглядати її окремо не станемо, але забувати про це все ж таки не варто.
Система циркуляції повинна забезпечувати постійну протоку води для забезпечення необхідної швидкості фільтрації та розподілу дезінфікуючих засобів. Вона складається з трубної обв'язки та циркуляційних насосів. Основним параметром тут можна вважати час, протягом якого весь об'єм води обертається через систему очищення. У більшості приватних басейнів прийнятною вважається протока, при якій за годину через фільтр проходить 25% від загального обсягу води. Зазвичай насоси підключаються реле часу, яке включає і вимикає їх кожні чотири години. Таким чином, за добу вода проходить систему очистки тричі, чого цілком достатньо для її підтримки в чистоті. Однак, при високій температурі води або відвідуванні водоймища великою кількістю людей, бажано підвищити продуктивність системи. Наприклад, у СПА-басейнах насос повинен відфільтрувати всю воду за 15-30 хвилин.
Існують два види системи циркуляції води
У басейнах з переливом вода перетікає через верх борту і надходить до жолоба, розташованого по всьому периметру чаші. Після чого вона сходиться в трубопроводи, що відводять, і самопливом потрапляє в компенсаційну ємність, з якої виконується забір води на систему фільтрації.
У скіммерних басейнах рівень води знаходиться на позначці 100-150 мм нижче за борт. Забір води здійснюється через скіммер та донний злив, завдяки чому забезпечується рівномірний розподіл усієї маси води.
У приватних басейнах очищення води найчастіше виконується за допомогою фільтра з кварцовим піском або системи з кількох фільтрів, що працюють паралельно. При їх доборі враховується об'єм води, допустиме навантаження на електричну мережу, довжина трубопроводів, кількість тих, що купаються і т. д. Одним з найважливіших факторів, що впливають на якість води, є кількість піску та висота шару, що фільтрує. Чим вона вища, тим більше різних забруднень встигає осісти на фільтрі. У середніх та великих фільтрах рекомендується використовувати пісок різних фракцій: у нижній частині більший, а у верхній – дрібний. Найменші крихти залишаються внизу, більші – вгорі.
Автоматична дезінфекція води в басейні включає систему контролю рівня pH, станції для вимірювання та дозування хлорвмісних препаратів (або засобів на кисневій основі) та пристрої для боротьби з мікроорганізмами, стійкими до хлору. До останніх відносяться бактерицидні лампи та генератори озону, що дозволяють не тільки знешкодити різні бактерії, але й усунути зайвий хлор. Підігрів води в басейні може здійснюватись за допомогою теплообмінника, електронагрівача, теплового насоса або системи сонячних колекторів. Необхідна потужність теплообмінника в першу чергу залежить від температури води в первинному контурі. Для цього існують низькотемпературні моделі, розраховані на надходження води із температурою 50-60 °C.